Четвер, 25.04.2024, 13:14
Вітаю Вас Гість | RSS

Дерева України

Оповіді про дерева

Головна » Оповіді про дерева » Цікаве про дерева » Корисне

Словник термінів по деревам


 

 

 

 

 

Брунька - зачаток пагона (часто з квітками). Зимуюча брунька дерева покрита щильними захисними лусочками.

Вічнозелені дерева - дерева, що зберігають листя впродовж цілого року.

Вузол - ділянка стебла, від якої відходить лист (при черговому листорозміщенні) або листя (при супротивному або кільчастому листоразміщенні).

Голонасінні - група рослин, що розмножуються насінням, але не утворюють квіток. До групи голонасінних належать хвойні, саговники, гінко і деякі інші рослини.

Дводольні - група покритонасінних (квіткових) рослин, в яких зародок має дві сім'ядолі (два зародкові листки). До групи дводольних належать більшисть листяних дерев.

Дощовий ліс - ліс, що росте в регіоні з дуже вологим кліматом. Більшість дощових лісів планети ростуть у тропіках. Дощові ліси, проте, зустрічаються і в помірній зоні.

Ендодерма - внутрішній шар кори кори кореня. Клітини ендодерми регулюють рух різних речовин у корені.

Епідерма - зовнішний шар кори кореня. Клітини епідерми часто утворюють мікроскопічні вирости (кореневі волоски), що поглинають воду з грунту.

Епіфіти - рослини, що живутьне на землі, а на інших рослинах. На відміну від рослин-паразитів, жодної шкоди своїм "господарям" епіфіти не заподіють.

Зав'язь - нижня потовщена частина маточки, що містить один або декілька насінних зачатків (зачатків насіння). Після зав'язування насіння зав'язь розрастається і перетворюється на стінку плода.

Запилення - перенесення пилку з пиляка тичинки на приймочки маточки ( в квіткових рослинах) або насінний зачаток (у хвойних та інших голонасінних).

Камбій - тонкий шар клітини, які безперевно діляться, розташований під корою дерев. За рахунок поділу клітин камбію відбувається потовщення стовбурів і коріння.

Клітина - крихітна жива система, що є основою будови і життєдіяльності всіх істот. Дерева складаються із сотен мільйонів клітин, які дуже відрізняються за розмірами, формою та функціями. За цими ознаками клітини об'єднуються в тканини.

Кореневі волоски - мікроскопічні вирости клітин, розташованих біля самого кінчика зростаючого кореня, які поглинають з грунту воду.

Корінь - один з найважливіших органів рослини, служить для її закріплення в грунті та поглинання з нього води і мінеральних речовин.

Ксилема - тканина дерева, яка проводить від коріння до листя воду з мінеральними речовинами.

Листопадні дерева - дерева, що скидають листя в несприятливий період року (взимку або в посуху).

Листяні дерева - дерева с плоским відносно широким листям, які утворюють квітки. У різних частинах світу росте декілька тисяч видів листяних дерев.

Материнська порода - тверда гірська порода, розташована під шаром грунту. З материнської породи і утворився грунт. Вона повільно вивільняє в грунт мінеральні  речовини, необхідні для росту і розвитку рослин.

Маточка - центральна жіноча частина квітки, що містить насінні зачатки. Маточка складається з приймочки, стовпчика і зав'язі.

Меристеми - тканини, що складаються з клітин, які інтесивно діляться і забезпечують ріст і розвиток рослин. У дерев миросистеми розташовують поблтзу верхівок пагонів і коріння (верхівкова первинна мерисистема), а також під корою - камбій і корковий камбій).

Мікориза - партнерські взаємини між корінням дерев і нитками грибниці деяких грибів, що ростуть у грунті. Гриб "підгодовує" дерево мінеральними речовинами, а дерево забезпечує гриб органічними речовинами.

Насіння - орган насінних рослин, що забезпечує їх розмноження і розселення. Насіння містить зародок майбутньої рослини і запас поживних речовин.

Однодольні - група квіткових рослин, насіння яких містить лише одну сім'ядолю (зародковий листок). До групи однодольних належать пальми.

Пазуха - кут між листковим черешком і стеблом. Зазвичай у пазусі листка розташовується бічна брунька пазухи.

Перегній (гумус) - Органічні речовини грунту, що утворилися в результаті розкладу останків мертвих тварин і рослин.

Пилок - пилкові зерна (порошинки) рослин, що містять чоловічі статеві клітини. Утворюються в пиляках на тичинках квітки або на лусочках чоловічих шишок ( у голонасінних).

Плід - орган квіткових рослин, що містить насіння та сприяє його поширенню. Плід формується з різних органів квітки, але переважно із зав'язы.

Плодолистки - жіночі частини квітки, що оточують зачатки насіння. У магнолії плодолистки розташовані по спіралі. У більшості рослин плодолистки зростаються в одну маточку.

Поживні речовини - це речовини, які рослини використовують для свого росту і розвитку. Мінеральні речовини вони поглинають з грунту, а органічні утворюються самостійно в процесі фотосинтезу.

Покритонасінні - рослини, які утворюють квітки і плоди. До групи покритонасінних належать усі дерева, за винятком голонасінних (хвойних і деяких інших порід).

Продихи - мікроскопічні щілиноподібні отвори на поверхні листя або стебел, що служить для випоровування води і газообміну між тканинами рослини й атмосферою

Річні кільця - кільця, які щороку утворюються у стовбурі дерев у результаті приросту деревини. Полічивши кількість річних кілець на спилі дерева, можна визначити його вік.

Сім'ядолі - листя зародка (у насінні). Сім'ядолі часто містять запас поживних речовин і є першим листям рослини.

Сочевики - крихітні отвори в корі дерев, через які атмосферне повітря поступає до живих тканин стовбура.

Спори - крихітні часточки, за допомогою яких розмножуються і розселяються папороті та інші спорові рослини. На відміну від насіння, спори часто складаються всього лиш з однієї клітини.

Тайга - хвойний північний (бореальний) ліс в Європі, Азії та Північній Америці. Нині тайга займає приблизно 10 % всього суходолу планети.

Транспірація - випаровування води рослинами (головним чином листям), що забезпечує безперевний рух води від коріння.

Тропічний ліс - ліс в екваторіальній зоні планети. Оскільки погода тут цілий рік однакова, більшість тропічних лісів складаються з вічнозелених дерев.

Тундра - холодна безліса рівнина з шаром вічної мерзлоти в грунті. Тундра розташовується на Крайній Півночі, але схожі місця проживання зустрічаються і високо в горах.

Флоема - тканина, по якій в рослинах від листя до інших органів переміщаються цукри та інші поживні речовини.

Фотосинтез - процес, за допомогою якого зелені рослини, використовуючи енергію сонячного світла, утворюють з води і вуглекислого газу складні органічні речовини (глюкозу та інші цукри). Окрім зелених рослин, фотосинтез можуть здійснювати і деякі бактерії.

Хвойні   - група (відділ) голонасінних рослин, для яких характерні вузьке голкоподібне листя (хвоя) і дерев'янисті жіночі шишки. Більшість хвойних - вічнозелені дерева або чагарники.

Хлоропласти - мікроскопичні структури в клітинах рослин, що містять хлорофіл. Хлоропласти зазвичай містять в клітинах листя.

Хлорофіл - зелений пігмент рослин, здатний поглинати енергію сонячного світла, він відіграє центральну роль у фотосинтезі.

Ходульні корені - корені, що відходять від стовбура дерева і забезпечують йому додаткову опору.

Чагарник - багатолітня деревна рослина з численними недовговічними стовбурами. На відміну від дерев, головний стовбур майже не відрізняється від бічних.

Щеплення - приживлення частини однієї рослини (щепи) на іншу рослину (підщепа).

 


Разом із цим читають:
Категорія: Корисне | Додав: Netochka (21.03.2014)
Переглядів: 4753 | Теги: ліс, дерева, визначення, листя | Рейтинг: 0.0/0
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0